Ua En
Спецпроекти

Оцифровані артефакти Трипілля

Музей

Київський обласний археологічний музей

Жителі трипілля

15 ст. до н.е. знайдено в Трипіллі

Трипільці – це давні народи, що населяли територію сучасної України від 6-го до 2-го тисячоліття до нашої ери. Вони займались землеробством, розвинутим гончарством, а також текстильним мистецтвом та обробкою металу. Гончарство було важливою складовою їхнього життя, а знайдені арт

Восени 1897 року, археолог-любитель Вікентій Хвойка здійснив відкриття культурних артефактів недалеко від села Трипілля, які вже нині відомі як "Трипільська культура".

Але тільки у 2013 році вдалось знайти гончарні горни, які мали дивовижно досконалу конструкцію. Виявилося, що трипільські горни старіші за попередні заходження у європейській археології на майже 3000 років. Ця відмінність полягала не лише у знанні якостей глини та фарби, але й у вмінні використовувати теплотехніку, завдяки чому посуд залишався мальовничим без кіптяви, що було характерним для традиційних горнів.

Ця знайдена технологічна дійсність говорить нам про велику значущість гончарства для трипільців, яке перейшло через віки і дійшло до нас у вигляді унікальних артефактів, які ти можеш побачити на нашій онлайн виставці.

Читати детальнішеПриховати
Дивитись в 3D
3D Жителі трипілля

Віртуальний тур музеєм

3D Біноклеподібна посудина з розписом

Біноклеподібна посудина з розписом

Близько 4000-3900 рр. до н.е.

Керамічна подвійна посудина без денець ручної ліпки повністю розписана стилізованими зображеннями змій та овалів. Мала ритуальне призначення. Змії символізують жіночій та чоловічий початок, як і сама посудина, що в одній із безлічі інтерпретацій може відображати поєднання пари.

Дивитись в 3D

Антропоморфна фігура жінки

Відноситься до етапу Трипілля СІ (3700-3200 роки до н.е.)

Образ Богині-Діви у трипільській пластиці з кераміки - стояча випрямлена жіноча фігурка зі стегнами, тонкою талією та груддю у вигляді маленьких виступів.

Дивитись в 3D
3D Антропоморфна фігура жінки
3D 3D Грушоподібна посудина
Близько 3800-3700 рр. до н.е.

Реставрована керамічна посудина висотою 15 см з розписом темно-коричневою та білою фарбою, що мав магічне призначення. Відносять до антропоморфного (тобто людиноподібного) посуду.

Дивитись в 3D
Відноситься до етапу Трипілля ВІІ (4100-3600 рр. до н.е.)

Представляє Володимирську групу столового розписного посуду. Вкрита жовто-коричновим ангобом з нанесеним на ній розписом мінеральною темно-коричневою фарбою.

Дивитись в 3D
Близько 4000-3900 рр. до н.е.

Керамічна миска діаметром 42 см та висотою 13 см з розписом мінеральними фарбами по ангобу. Орнаментальна композиція складається з ввігнутих всередину трикутників, напівовалів та широких ліній, які розходяться з дна і створюють враження потоку рідини.

Дивитись в 3D
Близько 4100-3900 рр. до н.е.

Композиція розпису - пара Місячних Змій, поєднання знаку змій та Місяця, що утворені 4 паралельними лініями, увінчані чорним колом. Символізують поєднання могутності повного Місяця (голови Місячної Змії) та лінії її тіла (знаків води) у символ вселенської родючості - “букраній”.

Дивитись в 3D
3D 3D Конічна миска з монохромним розписом
3D Кубок

Кубок

Близько 4100-4000 рр. до н.е.

Висота керамічного кубку - 16 см, діаметр - 14 см. Композиція розпису мінеральною темно-коричневою фарбою розділено на 4 частини, у двох з яких використано “лицьовий” мотив. Сакральне число 4 в трипільській кераміці перекликається з зображенням ліній, що символізують “сходження”, підняття до вищих сфер.

Дивитись в 3D

Про музей

Київський обласний археологічний музей фактично почав працювати з травня 2002 р., але його історія почалася понад 80 років тому. На шляху до створення музей подолав не мало перешкод і відродився з руїн музею Комсомольської слави.

Музей

Київський обласний археологічний музей

Детальніше про музей