UaEn

День пам’яток історії та культури

18.04.2023
600
4
10388
День пам’яток історії та культури

18 квітня - у світі відзначають Міжнародний день пам'яток і визначних місць, а в Україні - День пам’яток історії та культури.

Цей День встановлений в 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (ІКОМОС), створеної при ЮНЕСКО та відзначається з 18 квітня 1984 року.

В Україні цей день має назву «День пам’яток історії та культури» і встановлено відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 року № 1062/99, його відзначають щорічно 18 квітня.

   

Українські пам'ятки, що входять до Світової спадщини ЮНЕСКО.

1️⃣. Собор Святої Софії та Києво-Печерська лавра.

2️⃣. Ансамбль історичного центру міста Львів.

3️⃣. Транскордонний об'єкт науково-культурної спадщини «Дуга Струве».

4️⃣. Резиденція Резиденція митрополитів Буковини та Далмації.

5️⃣. Дерев’яні церкви карпатського регіону в Польщі та Україні.

6️⃣. Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи.

7️⃣. Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його Хора.

     З  2023 року під захистом ЮНЕСКО перебувають вулиці, будівлі та інші об'єкти м. Одеси, які мають ознаки мультикультуралізму: це ансамбль Приморського бульвару, Театральна площа, вулиці Дерибасівська, Гоголя, а також морський торговий порт.

     За даними офіційного сайту ЮНЕСКО, від початку повномасштабного вторгнення росії та внаслідок воєнних дій в Україні, зафіксовано більше  пошкодили 236 об’єктів, що мають історичне, релігійне, мистецьке значення.

     ❗Київська область – 35 об’єктів, серед них: бюст Тараса Шевченка у Бородянці, Центральна міська бібліотека Ірпеня, Макарівська публічна бібліотека.

Повний перелік за посиланням: https://www.unesco.org/en/articles/damaged-cultural-sites-ukraine-verified-unesco

Дізнатись про всі зруйновані пам'ятки можна з інтерактивної «Мапи культурних втрат»: https://bit.ly/37s8Pzp

Завдяки флагманському проекту МКІП – Велика реставрація – в Україні вперше за часів незалежності комплексно підійшли до порятунку культурних пам'яток.

За даними Київського обласного центру охорони і наукових досліджень пам'яток культурної спадщини,  на території області розташовано:

2067 пам’яток археології (25 національного значення);

1571 пам’ятка історії (6 національного значення);

53 пам’ятки архітектури та містобудування (9 національного значення);

165 пам’яток монументального мистецтва;

15 пам’яток садово-паркового мистецтва (0 національного значення);

90 пам’яток науки та техніки;

     З метою популяризації  культурної спадщини, звертання уваги широкої громадськості та представників влади до питань захисту і збереження місцевих пам'яток історії, культури та архітектури, в  закладах культури громад Київщини заплановано проведення низки тематичних заходів у рамках відзначення Дня пам’яток історії та культури.

     Україна сповнена своїми дивами. Вона несказанно багата на культурні пам'ятники та різні історичні визначні пам'ятки, але чи буде у наших нащадків можливість помилуватися ними, доторкнутися до минулого, цілком залежить від нас. Вивчайте, пишайтесь та бережіть свою історію! Подорожуючи по своїй землі, ми відкриємо для себе багато нового і цікавого!

Відгуки Відгуки про організатора 0

Залиште свій відгук
UaEn