UaEn

Адреса

село Білогородка

Про місце

Об’єкт культурної спадщини національного значення «Городище літописного міста Білгород і могильник».

Білогородські оборонні вали і рови– залишки фортифікаційних укріплень міста Білгород, в основі яких знаходяться дерево-земляні зрубні конструкції, в деяких випадках обкладені серцевою цеглою. Вони є визначним зразком давньоруського військово-інженерної архітектури Х-ХІІІ ст.

На той час місто Білгород відігравало значну роль в обороні Києва. Воно стояло на шляху до столиці із заходу, було останнім укріпленим форпостом на підступах до столиці. За літописними повідомленнями з другої половини ХІ ст. Білгород часто фігурує в ролі князівської резиденції або місця, куди приходила військова підмога під час міжусобних війн за київський стіл.

Укріплення поділяли давнє місто на три райони – дитинець (найдавніша частина міста), північний та південний посади. Протяжність укріплень сягає близько 3 кілометрів. Висота стін дорівнювала 12 метрам та мала ширину понад 20 м.

За даними Іпатіївського літопису, Князь Володимир в 991 році заклав місто Білгород «У рік 6500 [991] Володимир заклав город Білгород, і набрав у нього [людей] з інших городів, і багато людей звів у нього, бо любив він город сей.». Археологічні дослідження підтверджують, що саме в цей період Білгород розростається і стає великим містом площею близько 120 га.

У середині валів знаходились трьох стінні зруби засипані землею. Із зовнішнього боку, тобто з боку ворога, до зрубів примикала дерев’яна конструкція, закладена сирцовою цеглою (необпалена цегла з глини). Усі ці споруди були засипані землею і обкладені дерном. На вершині валу знаходились вежі та стіна з бійницями.

Археологами були досліджені і такі важливі частини фортифікації давнього Білгорода, як потерни (потаємні підземні ходи) та в’їзні брами.

Така унікальна конструкція укріплень, як у Білгороді відома лише в двох літописних містах Київської Русі, а саме в Переяславлі та Василеві (сучасні міста Переяслав та Васильків). Заснування вказаних форпостів та їхнє перетворення на великі давньоруські міські центри безумовно пов’язаність з ім’ям князя Володимира Святославича.

Відгуки Відгуки про організатора 0

Залиште свій відгук

Поруч з Білогородські оборонні вали

Пам'ятники
Пам'ятки будівництва і архітектури
Пам'ятники
Церкви, костели, монастирі

Церква Різдва Пресвятої Богородиці 1905 року

1,65 km. село Гнатівка, вул. Старожитомирська, 34

Розваги

Lavender Stories

2,78 km. Білогородка, Бучанський район

(096) 624-13-54

Природні об'єкти

Урочище Кочур

3,24 km. село Лука

Розваги

Кінний клуб у Бобриці

3,75 km. вул. Соснова, 150, Бобриця

(067) 477-99-67

Пам'ятки будівництва і архітектури

Дот 401 (402) «Міна»

4,60 km. село Шевченкове

Музеї

Бобрицький краєзнавчий музей

4,79 km. село Бобриця, вул. Шкільна, 20, б

(096) 537-43-53

Розваги
UaEn