UaEn

Адреса

село Білогородка

Про місце

Давньоруське місто Білгород було могутнім форпостом на шляху до Києва. Під його стінами не раз відбувались бої, які вирішували долю столиці Київської держави. У X ст. найбільш небезпечними були набіги печенігів – орд кочових племен тюркського походження, які прийшли зі сходу і оселились в причорноморських степах.

Один із епізодів тривалої боротьби з печенігами відбитий у легенді про "Білгородський кисіль", записаний у літописі під 997 роком. У ній розповідається, як печеніги, скориставшись відсутністю Володимира Святославича з військом, обложили Білгород:

"А був же один старець, [який] не був на вічі тому, [і] він запитував: "Задля чого вчинили віче люди? " І сказали йому, що завтра хотять люди здатися печенігам. Це ж почувши, він послав [посланця] по старійшин городських і сказав їм: "Чув я, що ви хочете здатися печенігам? " А вони сказали: "Не видержать люди голоду". І мовив він їм: "Послухайте мене. Не здавайтеся ще три дні, а що я вам звелю — те зробіте". І вони ото раді [були] і обіцялися послухатись. І звелів він тоді їм зробити бовтанку, з якої варять кисіль, і сказав викопати колодязь і вставити туди кадіб, наливши в кадіб бовтанки. І звелів він викопати другий колодязь і вставити туди другий кадіб, і сказав їм шукати і наливати туди меду. А назавтра звелів він послати по печенігів.

І прийшли вони в город, і сказали їм люди: «Пощо ви губите себе, коли ви не можете перестояти нас? Стійте хоч десять літ, що ви можете зробити нам? Адже ми маємо споживок од землі. Якщо ж не вірите,— то подивіться своїми очима».

І привели їх до колодязя, де ото [була] бовтанка, і зачерпнули відром, [і] лили в гладишки, і варили перед ними. А коли зварили перед ними кисіль, то, узявши їх, привели [їх] до другого колодязя і зачерпнули сити. І стали [городяни] їсти спершу самі, а потім і печеніги. І здивувалися вони.

Вони ж, прийшовши, розказали все, що було. І зварили вони кисіль, і їли князі печенізькі, і здивувалися. І, забравши заложників своїх, а тих пустивши, знялися вони од города і до себе пішли".

В результаті археологічних досліджень під керівництвом видатного українського археолога Вікентія Хвойки, було знайдено давньоруську криницю із дубовим зрубом. Криниця, глибиною 15 метрів, мала діаметр 9 метрів, але вже починаючи з глибини 8 метрів, в центрі криниці був вбудований зруб квадратної форми (3,1х3,1 м.), міцно складений з товстих дубових брусів, який йшов в глиб землі. Колодязь був завалений обгорілими частинами колод та дошок, що раніше були верхніми частинами його конструкції. На даний момент колодязь законсервовано.

Достовірно не відомо де знаходяться літописні колодязі і чи були вони взагалі. Можливо, один з них і було розкопано Вікєнтієм Хвойкою. Але існує чудова легенда, яка показує хоробрість та хитрість наших предків, які знаходили нестандартні рішення задля оборони своєї землі.

Пам’ятний знак та «Літописну криницю» відкрили в 2001 році.

Відгуки Відгуки про організатора 0

Залиште свій відгук

Поруч з Легенда про «Білгородський кисіль». Літописна криниця.

Пам'ятки будівництва і архітектури
Пам'ятники
Пам'ятки будівництва і архітектури

Білогородські оборонні вали

941 м. село Білогородка

Церкви, костели, монастирі

Церква Різдва Пресвятої Богородиці 1905 року

943 м. село Гнатівка, вул. Старожитомирська, 34

Природні об'єкти

Урочище Кочур

2,80 km. село Лука

Розваги

Lavender Stories

2,83 km. Білогородка, Бучанський район

(096) 624-13-54

Пам'ятки будівництва і архітектури

Дот 401 (402) «Міна»

4,00 km. село Шевченкове

Розваги

Кінний клуб у Бобриці

4,55 km. вул. Соснова, 150, Бобриця

(067) 477-99-67

Озеро «Михайлина»

4,58 km. с. Горбовичі

(098) 520-17-17

Zabirya

4,72 km. вул. Гончаренко, 4С, с. Забір'я

(097) 210-20-95

UaEn