Адреса
пл. Соборна, 4
Години роботи
Зачинено Години роботи
Білоцерківський краєзнавчий музей знаходиться у м. Біла Церква, розташований на історичному місці – Замкова гора.
Музей засновано у січні 1924 року як Окружний музей старожитностей, і розташовувався у Зимовому палаці графів Браницьких.
Основою музею стали: частина власної колекції Дроздова Степана Леонтійовича – організатора та першого директора музею, Болсуновського Карла Васильовича – члена Всеросійського товариства археологів, чиновника Сквирського земства та Дзбановського Петра Максимовича – священника з села Тараща. Будучи видатними фахівцями з археології, нумізматики, етнографії, вони передали новоствореному музею частину предметів зі своїх приватних колекцій. Відкриття експозиції музею відбулося на початку квітня 1925 р. Того ж року, 26 жовтня була затверджена нова назва музею – Білоцерківський окружний археолого-етнографічний музей. У травні 1926 р. музею було передано колишній будинок ксьондза на Замковій горі.
У 1930-ті роки з фондів музею були вилучені значні культурні цінності. Напередодні Другої світової війни фонди мали біля 10 тисяч експонатів, а наукова бібліотека – 7 тис. книжок.
У роки окупації міста Білої Церкви німецькими загарбниками музей не був евакуйований. Під час військових дій музейна колекція була значно пограбована.
Після визволення міста від окупантів, з другого півріччя 1944 року, у музеї була розгорнута нова експозиція, стали поповнюватися фонди.
У 1976 році розпочалось будівництво нової будівлі краєзнавчого музею, а 7 жовтня 1983 року відкрилася нова експозиція.
Сьогодні музей має 22 виставкові зали, конференц-залу на 80 та кінозал на 100 місць. Унікальна за своєю будовою експозиція базується на матеріалах, зібраних у районах південної Київщини і представлена розділами природи, археології, історії, етнографії. Фонди нараховують понад 96 тисяч предметів. У музеї зберігається багата археологічна, етнографічна, нумізматична колекція. Широко представлена колекція письмових і фотодокументів, серед них – стародруки XVI–XIX ст. Багата збірка предметів козацької доби. Художнє зібрання має цінні живописні полотна ХVІІ–ХІХ ст. та твори сучасних художників нашого міста.
Білоцерківський краєзнавчий музей є потужним науково-методичним центром Правобережної Київщини, осередком культури і краєзнавства. На базі музею проводяться краєзнавчі читання, науково-практичні конференції різного рівня, присвячені визначним подіям історії та сучасності, друкуються їх матеріали. Традиційними є в музеї творчі зустрічі, тематичні вечори, художні виставки, виставки декоративно-ужиткового мистецтва майстер-класи.
З 1996 р. в Білоцерківському краєзнавчому музеї започатковано випуск науково-популярного історичного видання – щорічника “Юр’ївський літопис”.
Білоцерківський краєзнавчий музей – єдиний музей України, який має свій прапор і герб, створений у 2004 році до 80-річчя музею.