UaEn

Про місце

Оповитий легендами Спасо-Преображенський Межигірський монастир, величний духовний осередок християнства, що розташовувався за 10 кілометрів від Києва, в долині між пагорбами, які на Поліссі називали «горами», нині лишився тільки в писемних документальних свідченнях та на старих світлинах. А тим часом цей православний чоловічий монастир разом із Києво-Печерською лаврою був другим ставропігійним монастирем Київської єпархії та зажив собі слави завдяки духовній опіці над запорозькими козаками.
Згідно з легендою, обитель було закладено за 4 кілометри від Вишгородського замку грецькими монахами на чолі з митрополитом Михаїлом у 988 році. Письмові джерела свідчать, що саме ця сторінка давнього монастиря була завершена у 1482 році, коли його було зруйновано під час нападу хана Менглі Гірея на Київ. Утім, невелика кількість ченців там жила, хоча монастир і був уже руїною.
Києво-Межигірський монастир було відбудовано у 1523 році за сприяння українського духовенства, що отримало на це дозвіл від польського короля Сигізмунда. У дрій половині XVII ст. Межигірський монастир став «військовим» монастирем Запорозької Січі. Його ченців направляли як церковнослужителів до січових церков і шпиталів для старих запорожців. Тут було поховано відомих козацьких ватажків — Семена Палія, Євстафія Гоголя та інших. Цей монастир православна українська заможна спільнота підтримувала і коштами, й землями, які йому заповідала, тож обитель у першій половині XVІI стала великим економічним господарством. А Богдан Хмельницький під час свого гетьманування надав монастирю привілеї. Продовжили цю традицію й інші українські гетьмани.
На той час будівлі монастиря були дерев’яними. У 1717 році страшна пожежа зруйнувала Спасо-Межигірський монастир. Відроджується він знову в 30-ті роки XVIII ст. завдяки фінансовій підтримці козацтва, Але не надовго.
Закритий указом Катерини ІІ 10 квітня 1786 року.
У червні 1843 року Києво-Межигірський монастир відвідав Тарас Шевченко. Тут він створив рисунок олівцем «Києво-Межигірський монастир». Про Межигірський монастир згадує у своїх творах «Чернець», «Заступила чорна хмара» і «Невольник», «Близнецы».
Унікальною пам’яткою православної релігії й справжнім архітектурним шедевром був Свято-Преображенський собор Межигірського монастиря. Збудований у 1676– 1690 рр. це був величний храм у стриманій ренесансно-бароковій стилістиці на шести стовпах з трьома апсидами і п’ятьма банями вгорі й з прибудованою низькою галереєю. Петропавлівська надбрамна церква-дзвіниця була зведена у 1772–1774 рр. відомим київським архітектором І. Григоровичем-Барським, а профінансував будівництво кошовий 50 Запорізької Січі П. Калнишевський. 

Відгуки Відгуки про організатора 0

Залиште свій відгук

Поруч з Спасо-Преображенський Межигірський монастир

Цікаві місця
Замки, палаци, маєтки

Національний парк Межигір’я

1,34 km. вул. Івана Франка, 19, с. Нові Петрівці

(098) 416-52-52

Природні об'єкти
Музеї

Лютізький плацдарм

2,35 km. вул. Ватутіна, 67, с. Нові Петрівці

(045) 964-51-23

Природні об'єкти

Вишгора

2,60 km. Вишгород

Готелі

Замок-Готель "Vyshegrad"

2,72 km. м.Вишгород, вул. Спаська 25

(095) 274-40-90

Природні об'єкти

Дзвонкова криниця

3,47 km. вулиця Межигірська, Старі Петрівці, Київська обл., 07353

Пам'ятки будівництва і архітектури

Маяк

3,54 km. Вишгород

Природні об'єкти

Озера Бегемотики

3,55 km. Вишгород

UaEn