UaEn

Про місце

Давній Вишгород часів Київської Русі був потужною фортецею, яка під час військової загрози мала захистити за своїми стінами мешканців не лише самого міста, а й околиць. Оборонні споруди міста згадуються тричі у «Повісті минулих літ». Вочевидь, Вишгород будувався за принципами міста-фортеці не випадково, адже до цього міста, розташованого вище Києва на Дніпровському правобережжі, вело кілька шляхів, які могли бути і торговельними, і воєнними. Окрім водних шляхів — з Дніпра, Прип’яті й Десни, — було три сухопутних: на сході — з долини Дніпра; на півдні — з Києва; на півночі — з Поліського шляху. Через воєнно-стратегічне положення, яке забезпечувало Києву захист від нападів, Вишгород швидко зростав і розвивався. Саме тому він був оточений дерево-земляними укріпленнями — валами і ровами.
Дослідники міст Давньої Русі відносять Вишгород до IV типу укріплень зі складним плануванням, у якому є кілька укріплених частин, зокрема, окремою ділянкою цього міста виступає його північнозахідна частина.
Археологічні дослідження залишків оборонних укріплень Вишгорода засвідчили потужні розміри давніх фортифікаційних конструкцій: перепад висоти від дна рову до верхівки валу сягав майже 10 метрів.
Крім оборонних валів Вишгорода, у давніх письмових джерелах згадуються «острог», «стіни» та «дерев’яні забрала». У валах археологи виявили дерев’яні конструкції у вигляді зрубів на 13 вінців розмірами 2×5 метрів. Ці кліті були заповнені глиною і утворювали високий вал, на якому розташовувалися ще й дерев’яні забрала. Перед валом був викопаний рів шириною до 16 і глибиною до 5 метрів.
Будівництвом і ремонтом оборонних споруд займалися у давнину так звані городники, які, на думку науковців, були пов’язані з князівською адміністрацією і займали високе соціальне становище. «Городники» неодноразово згадуються в «Уставі» Володимира Мономаха та житіях святих Бориса і Гліба.
Залишки дерево-земляних оборонних укріплень городища Вишгорода — валів та ровів ХІ–ХІІІ ст. та XVII ст. є частиною Пам’ятки археології національного значення. Охоронний №100007-Н, Постанова Кабінету Міністрів України від 03.09.09 р. № 928.
Утім, нині у Вишгороді збереглися залишки двох ліній оборонних споруд, хоча дослідники припускають, що, можливо, існувала й третя лінія, але вона була з часом зруйнована ярами.

Відгуки Відгуки про організатора 0

Залиште свій відгук

Поруч з Залишки дерево-земляних оборонних укріплень городища – валів та ровів (Х І– ХІІІ ст. та 17 ст.)

Пам'ятки будівництва і архітектури
Церкви, костели, монастирі

Храм святих Бориса та Гліба

41 м. вул. Калнишевського, 11а, Вишгород

Пам'ятки будівництва і архітектури
Пам'ятки будівництва і архітектури
Цікаві місця

Чайка, 3D-малюнок

355 м. Набережна "Чайка"

Пам'ятники
Розваги

Теплоход "Резон"

466 м. вул. Вишгородська, Вишгород

(063) 304-44-25

Церкви, костели, монастирі
Природні об'єкти

Озера Бегемотики

494 м. Вишгород

UaEn