Одна з досі нерозгаданих загадок давньоруського Вишгорода — кому належить одне з найбільш ранніх вишгородських поховань, яке датується серединою Х ст. і яке було на місці нинішнього кінотеатру «Мир»? І чи буде ця таємниця розкрита? Це поховання виявлене у 1985 р. Тоді на вулиці Київській за 2,5 кілометра на південний схід від городища 42 під час будівельних робіт було випадково знайдено перепалені людські кістки та попіл. А ще — прикраси: це зламана бронзова так звана черепахоподібна фібула (застібка для на верхнього одягу), що датується серединою Х ст., білонова підвіска та срібне скроневе кільце з великою намистиною гірського кришталю. Підвіска має прямі аналогії серед старожитностей вікінгів, а такі фібули були одним з найяскравіших елементів скандинавського жіночого костюму цієї доби.
Висновки про те, що тут була похована людина скандинавського походження, дослідники зробили з того, що знайдені прикраси — саме варязького характеру.
І ось тут криється таємниця. Оскільки цю локацію через будівельні роботи не вдалося ретельно вивчити, поховання було зруйноване і дослідники досі не дійшли згоди, хто ж тут похований. Одні висувають версію, що на цьому місці було кладовище для княжих дружинників-скандинавів, яких ще називали варягами. Є навіть версія про те, що дружинник, який тут похований, входив до складу почету княгині Ольги під час її візиту до Константинополя. Значна кількість варягів-скандинавів у Х ст. входила до еліти давньоруського суспільства. Не був винятком і давній Вишгород, що добре ілюструють матеріали поховальних пам’яток.
Інша версія, яка ґрунтується на наявності жіночих прикрас, — про те, що в підкурганній могилі була похована скандинавська жінка. А це дає підстави вважати, що княжі дружинники жили в давньоруських містах разом зі своїми родинами.
Отже, гіпотези висуваються різні, а згоди науковці так і не дійшли. Єдине, в чому вони одностайні, — що тут простежується «скандинавський слід».